Jak vybrat řetízek?

Někteří nosí řetízky každý den, nesundávají je ani na spaní, jiní je kombinují pouze k formálním oblekům a na speciální příležitosti. Ať už děláte radost sobě, nebo pořizujete osobitý dárek, rozmyslete se, jaký materiál a barevné provedení bude pro danou osobu nejvhodnější. Nezapomeňte si v případě dražších modelů ověřit puncovní značku. V textu dále popíšeme rozdílné vzorování přívěsků i volbu vhodné délky.

Stříbrné řetízky se skvěle doplňují s perlovými přívěsky

Otázky na začátek

K jaké příležitosti

Řetízek může sloužit pouze jako decentní doplněk k vašemu outfitu, stejně dobře však vynikne s výraznějším přívěskem. Pokud vybíráte řetízek jako dárek ke konkrétní příležitosti, nabízí se pořízení celé sady. K narození miminka se novopečeným maminkám může věnovat jemný řetízek se symbolickým přívěskem mateřského pouta, partnerovi k výročí řetízek pro pár obsahující shodný prvek nebo třeba iniciály druhého. Při výběru šperku dále zohledňujte styl dané osoby. Nosí spíše pohodlnější sportovní oblečení, nebo si potrpí na eleganci a výrazné doplňky? Nezapomeňte také zvážit, jaké jsou oblíbené barvy dotyčného.

Kdo bude řetízek nosit

Řetízky pro ženy se nejlépe rozdělují podle materiálu. Obecně lze říci, že mladší osoby spíše ocení méně nápadné řetízky ze stříbra nebo bílého zlata. Starší dámy se nemusí bát výrazných zlatých řetízků s dominantními přívěsky. Řetízky pro muže na krk by měly být zhruba o 5 cm delší. Obvykle bývají mohutnější a o něco výraznější také proto, že se často nosí samostatně bez přívěsku. Řetízek můžete vybírat podle tónu pleti a barvě vlasů dané osoby. Na světlých typech lépe vynikne stříbro, bílé a růžové zlato či platina. Tmavším typům spíše sedne žluté zlato, mosaz a měď.

Ženy rády volí řetízky s drobným přívěskem, zatímco muži spíše unosí mohutnější řetízky bez přívěsků

Rozdělení podle materiálu

Zlato

Jedním z nejluxusnějších materiálů šperků je bezpochyby zlato. A to nejen proto, že skvěle vypadá, ale i pro svou kvalitu, tvrdost a dlouhou životnost. Klasickou variantou je zlato žluté, které je typické svým elegantním leskem. V posledních letech známému žlutému provedení konkuruje zlato bílé a růžové tvořené kombinací zlata a mědi. Tato dvě provedení působí o něco decentněji a jemněji. Stejně jako žlutá varianta ani tyto neztrácejí v průběhu let svůj lesk a nezpůsobují alergické reakce.

Poměr čistého zlata ve šperku se udává v karátech. Maximální počet karátu je 24. Řetízky se nejčastěji vyrábějí ze 14karátového nebo 18karátového zlata (čili 18 dílů zlata a 6 jiných kovů, tedy 75 % zlata)

Stříbro

Vedle zlatých řetízků se vám dále nabízí další luxusní bílošedá varianta. Stříbrné šperky mají světlou zářivou barvu, která se dobře kombinuje s ostatními doplňky. Hodí se jak k romantickým šatům, tak jako nenápadný doplněk sportovního outfitu. Slitiny stříbra jsou oblíbenými a žádanými materiály pro svoji mechanickou odolnost. Neošetřený kov však není vhodný na každodenní nošení, protože na vzduchu oxiduje a černá. Z toho důvodu bývají stříbrné řetízky ošetřeny povrchovou rhodiovou úpravou. Díky ní je šperk mnohem odolnější a lesklejší.

I ocelové řetízky mohou být po úpravě k nerozeznání od zlatých

Chirurgická ocel

Ve šperkařství se řetízky z nerezové oceli těší velké oblibě pro svou výjimečnou odolnost. Chirurgická ocel je velmi tvrdá a pevná. Hypoalergenní vlastnosti ocení převážně osoby s citlivou pokožkou, ale také děti, pro které jsou šperky z nerezové oceli nejvhodnější. Nebarvené ocelové šperky připomínají stříbro, díky speciální PVD technologii (Physical Vapour Deposition) je však lze pořídit v řadě dalších barevných provedení. Výhodu nerezového šperku oceníte také u vody. Ať už nosíte řetízek na nohu nebo kolem zápěstí, chirurgická ocel snese i dlouhé koupání v bazénu nebo moři. Na rozdíl od stříbra si je proto nemusíte před každým koupáním sundávat.

Titan

Lehounké, přitom velmi odolné titanové řetízky se vyznačují dlouhou životností a obecně podobnými vlastnostmi jako má chirurgická ocel, tedy mechanická a chemická odolnost, možnost koupání i ve slané vodě a nenáročná údržba. Pro svou lehkost (o zhruba 43 % lehčí než nerezová ocel) a zdravotní nezávadnost je titan hojně využíván jako materiál pro piercingy. Primárně se titanové šperky vyrábějí v šedostříbrné barvě, bez problému však seženete také postříbřené a pozlacené varianty. Díky své univerzálnosti se dobře kombinují s ocelovými šperky, stříbrem i mědí.

Titanové šperky se často vyrábějí také v pozlaceném nebo postříbřeném provedení

Bižuterie

Šperky spadající do kategorie bižuterie mohou být vyrobené z běžných materiálů od obecných kovů po keramiku a sklo. Z toho důvodu jsou také výrobky z bižuterie cenově dostupnější. Nejčastěji se setkáte se slitinou mědi a zinku, která nemusí být na první pohled zcela rozeznatelná od luxusnějších modelů. Osoby s citlivější pokožkou by měly vybírat takové šperky, které byly ošetřené vrstvou rhodia, která se postará o hypoalergenní vlastnosti. V opačném případě může levnější bižuterie způsobit zčervenání a svědění pokožky. Na výjimečné události a společenské příležitosti můžete sáhnout po štrasové bižuterii, která je specifická svou třpytivostí a výraznou drahokamovou imitací, jedná se však o broušené sklo.

Na co se zaměřit

Délka

Důležitým parametrem při výběru řetízku je jeho délka. Ta by vám měla tak akorát sedět, nezařezávat se a zbytečně nezapadávat pod oděv. Vyhovující délku jednoduše změříte pomocí provázku, který obmotáte podél krku nebo zápěstí na požadovanou délku a místo spojení obou konců vyznačíte fixou. Délku poté změříte a porovnáte se zvoleným modelem. Pokud však vybíráte řetízek kamarádce, mějte na paměti, že vámi naměřené hodnoty nemusí vypadat stejně na druhé osobě. Standardní velikostí vhodnou pro většinu postav je řetízek na krk o délce 40–45 cm. (Náramkové řetízky se většinou pohybují v rozmezí 18–20 cm). Dětské řetízky na krk většinou měří od 32 do 40 cm.

K rolákům i dlouhým sukním se skvěle hodí delší řetízky ať samostatné, nebo  s výrazným přívěskem

Delší řetízky od 50 cm jsou volnější verzí řetízků hodících se do výrazněji vykrojených výstřihů. Řetízky do zhruba 63 cm dosahují až do úrovně prsou a skvěle se vyjímají ve společenských šatech. V případě pánských řetízků se jedná o standardní velikost. Delší řetízky (od 63 cm) se nosí často bez přívěsků a bývají doplněné kratšími náhrdelníky. Krásně vyniknou v kombinaci s roláky. Obecně delší přívěsky spíše sednou drobnějším postavám, u kterých pocitově prodlouží krk. Naopak vysokým štíhlým postavám upnuté varianty tzv. chokery krásně zvýrazní a podtrhnou křivky. Níže naleznete zjednodušující tabulku vybraných velikostí řetízků.

Délka řetízku (cm) Popis Typ postavy
18–20 na ruce průměrná postava
38 obepínající krk, dětské řetízky, nebo upnuté chokery obličej ve tvaru srdce
40–45 standardní délka pod krkem průměrná postava
50–55 volně visí na hrudi plnější postavy
55–63 dlouhé, hluboké výstřihy menší dámské postavy, mužské řetízky
63 a více výrazný dlouhý řetízek, pod úrovní prsou menší dámské postavy

Vzory řetízků

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že se jedná o zanedbatelný detail, také vzorování a zpracování dílčích částí řetízků se podílí na celkovém stylu celého šperku. Mezi nejznámější a běžně se objevující vzory patří ankr tvořený jednotlivými obdélníkovými očky, které jsou jako dělané na něžné přívěsky. Vedle toho hadové provedení složené z oček navazujících těsně za sebou připomínající vlnění hada si vystačí samo o sobě.

Zleva provedení Ankr, Venezia a Belcher

Elegantní netradiční provedení Venezia je tvořeno hustými očky na první pohled evokující spíše kostky. Díky tomu se skvěle hodí jak ke kostýmkům, tak sportovním oděvům. Podobně jako hadové provedení si tento řetízek vystačí sám o sobě bez přívěsku. Klasickým kulatým očkovaným spojům se říká belcher nebo také hrášek. Působí vzdušně a lehounce. Skvěle se hodí k šatům a letním outfitům.

Puncovní značky a ryzost

To, jestli se jedná o pouhé pozlacené provedení, nebo pravé zlato nemusíte vždy bezpečně poznat na první pohled. Levnější pozlacené modely mohou někdy působit příliš žlutě a po čase tmavnout. Abyste však nemuseli výrobek složitě zkoumat, postačí krátké ověření státní puncovní značky či ryzosti. Všechny zlaté, stříbrné a platinové šperky vyrobené v České republice by měly být touto značkou opatřeny. Níže naleznete oficiální tabulku puncovních značek dle státního Puncovního úřadu.

Zobrazit více

Statní punc poznáte podle vyobrazeného zvířete (u zlata orel, kohout, nebo labuť). Zlaté šperky do 0,5 g a stříbrné do 3 g nepodléhají puncovní kontrole, musí být však označeny ryzostní a výrobní značkou. Punc ryzosti udává poměr zlata (stříbra, platiny) a ostatních kovů. Například 14karátové zlato je označeno puncem 585/1000 (obsahuje 585 dílů čistého zlata). U stříbrných šperků je nejčastější ryzost 925 (tedy slitina obsahující 92,5 % ryzího stříbra).

Puncovní značky dle státního Puncovního úřadu České republiky
  • Zdroj: oficiální puncovní značky dle Puncovního úřadu České republiky

Péče o řetízek

Řetízky jsou často v kontaktu s kůží ošetřenou krémy, parfémy a vystavované venkovním vlivům. Z toho důvodů je o ně třeba náležitě pečovat. Pokud je nepoužíváte, odložte je na bezpečné a suché místo, nejlépe do šperkovnice.

Ultrazvukové vlny vibrují při frekvenci 43 kHz a díky tomu vyčistí veškerý prach a nečistoty uložených šperků

Péče o zlato

Zlaté řetízky nevystavujte chlóru. Pokud se vám začne zdát, že šperk ztrácí na lesku, přeleštěte jej bavlněným hadříkem. Na hloubkovější čištění jsou určené speciální roztoky a pěny, do kterých řetízek ponoříte a necháte čisticí pěnu pracovat. Na zlatých řetízcích se někdy mohou objevit nazelenalé skvrny. V lehčích případech si s nimi poradí šťáva z citronu. Pokud se po čištění nedostaví známky zlepšení, uložte šperk raději ke klenotníkovi. Vlastníte-li větší množství zlatých šperků, vyplatí se investovat do ultrazvukového čističe, který je dostatečně šetrný a spolehlivý.

Péče o stříbro

Jelikož stříbro oxiduje a je náchylné ke zčernání, nechte šperk alespoň jednou ročně ošetřit rhodiovou vrstvou. Na čištění využijte šetrný čistič k tomu určený, běžně dostupný v drogeriích. Uložte řetízek do sklenice napuštěné čističem, krátce (zhruba 6 vteřin) ho nechte odležet a poté opláchněte proudem vody. Otřete jemným papírovým ubrouskem a nechte oschnout volně na vzduchu. Při čištění se řiďte návodem daného přípravku, některé postupy se mohou lišit.

Péče o chirurgickou ocel a titan

Řetízky z oceli i titanu postačí v případě zašpinění očistit vlažnou mýdlovou vodou a usušit bavlněnou utěrkou. Pokud však řetízek zdobí kamínkový přívěsek, ověřte si také jeho materiál, případně ho před mytím sejměte. Lepené kamínky totiž kontakt s vodou nemusí dobře snášet.